20. díl - Boudy na břehu Vlčavy v Luhu

25.12.2012 19:32

Na plácku a na házenkářském hřišti u říčky Vlčavy v Luhu se postupně vystřídaly čtyři dřevěné objekty. Na plácku už je dnes jen jedna velká bouda sloužící házenkářům jako šatna a klubovna, a u hřiště je také jedna, tentokrát menší, ze které se při zápasech v národní házené přivádí elektřina k časomíře a ozvučení.

Ještě v 50. letech minulého století na plácku nebylo zhola nic, pásly se zde husy a občas sem obec složila pařezy či dřevo. V šedesátých a sedmdesátých let se ve městě stavěly tři bytovky za dnešním Coopem a jako zázemí sloužila stavebníkům rozlehlá bouda, kterou po skončení výstavby v roce 1977 házenkáři ze Starého Rožmitálu rozebrali a znovu postavili v Luhu na plácku jako svou klubovnu.

Po likvidaci restaurace v bývalém kulturáku je v objektu od roku 2013 stálá hospoda, dále házenkářská klubovna, záchody, sprchy a šatny.

V letech 1971 a 1972 byla na plácku hned u mostu ještě jedna bouda, ve které byl uskladněn materiál a nářadí při výstavbě Kulturního domu (o něm více v 19. dílu seriálu). Když už nebyla zapotřebí, tak byla spálena.

U hřiště, které si v roce 1930 vybudovali házenkáři na pastvině mezi dvěma úvozy, stávala ještě v 50. letech na západní straně téměř po celé šířce hřiště velká dřevěná stavba. Dřívější generace házenkářů ji snad jako bývalou hájenku přivezla z lesa. Vlevo a vpravo byly dvě šatny pro družstva a uprostřed šatna pro rozhodčího a po celé délce boudy byla veranda.

Dnes je u hřiště vedle tribuny menší dřevěná bouda, kterou dříve používali ve Věšíně jako vrátnici. V roce 1971 ji národní výbor za 15 000 Kčs koupil pro potřeby místní mládeže a o rok později v ní za dalších 10 000 Kčs vybavil klubovnu. V roce 1975, kdy byla po dvanácti letech obnovena v obci národní házená, ji obec darovala právě házenkářům. Ti ji pak v 90. letech zapůjčili dobrovolným hasičům, kteří se po uzavření kulturního domu po restituci neměli kde scházet. Dnes opět patří oddílu národní házené.

Velká bouda na plácku slouží jako házenkářská šatna a klubovna a občas i jako hospoda.

Malá bouda vedle tribuny na házenkářském hřišti.

Příště: Č.p. 20 u Zahradníků

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode