Čas dovolených nahrává vloupáním do obydlí - i na Rožmitálsku

17.07.2018 10:49

Zprávy z kriminálního prostředí, které nás sice netěší, ale jsou nutné jako prevence, poskytuje našemu webu už několik let poručice Monika Schindlová z Krajského ředitelství Policie ČR Středočeského kraje v Příbrami.

Dnes nám zaslala zprávu, jež sice neobsahuje žádný kriminální čin, ale přesto ji zveřejňujeme. Ono totiž mnohdy jde o to si uvědomit, jak případnému násilnému činu spáchanému na našem majetku – zvláště v době dovolených – předejít. Případů vloupání nebylo totiž ani na Rožmitálsku v minulosti zrovna málo. Tak čtěte:

Mnohým již začala, jiné teprve čeká vytoužená dovolená. Velké množství lidí v době volna opouští svá obydlí. Letní měsíce jsou však z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku. Každý ale může bezpečnost svého bydliště zajistit tím, že bude dodržovat základní opatření.

Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Toto pravidlo platí, i když opouštíte domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici „ventilačky“ a různé prosklené plochy jsou pro pachatele ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají.

Mechanické zábranné prostředky (mříže, okenice, bezpečnostní zámky, zodolněné dveře) jsou základem každého zabezpečení obydlí. Dokáží zloděje pozdržet, případně odradit od nekalého úmyslu. Navíc je třeba chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže, kůlny apod.

Policie se však bohužel setkává i s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají zahradní techniku, nářadí, jízdní kola a tyto věci nechávají i volně položené na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce nenechavci umožnit snazší vstup do domu.

Velký význam má i kvalitní oplocení pozemku. Ze zkušeností policisté vědí, že pachatelé jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k objektům a hřeší na nevšímavost občanů. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé vozidlo zaregistrují a dokáží případně na potencionální zloděje policii upozornit. Nutné je proto i kvalitní osvětlení před obydlím pro lepší viditelnost.

O odjezdu na dovolenou informujte pouze nejbližší okruh lidí, kterým věříme. Je dobré požádat někoho z blízkých, aby chodili vybírat schránku na dopisy, větrat nebo i občas večer rozsvěcet. Důležité je nikdy nenechávat na dveřích vzkazy, které mohou prozradit nepřítomnost.

Při podezření z vloupání nevstupujte do objektu, neuklízejte a věc oznamte neprodleně policii.

Celostátní telefonní číslo na Policii České republiky

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode