Cvokařské muzeum na Anenské pouti v Mýtě

27.07.2014 18:19

Každý, kdo si přečetl knihu Cvokaři už ví, že kromě rožmitálského údolí byli cvokaři nejvíce soustředěni v Mýtě a okolních vesnicích. Dokonce jich tam bylo ještě víc než u nás a úzce spolupracovali s cvokaři ve Starém Rožmitále a Věšíně.

Využili jsme pozvání a laskavosti městského úřadu v Mýtě a udělali trochu propagace našemu Cvokařskému muzeu. Během Anenské pouti v neděli 27. července 2014 navštívila náš skromný stánek řada lidí, kteří si přišli popovídat o svých předcích-cvokařích, někteří přinesli z domova i pár šerek a jeden pán dokonce rovnou z mýtského náměstí volal českým krajanům do Ameriky, kteří pro své nostalgické muzeum shánějí literaturu a letáky o cvokařích. Všechno to byla milá a inspirativní setkání.

Navštívili jsme také Pamětní síň města Mýta, ve které místní shromažďují nejcennější doklady o své minulosti, mezi jiným i nářadí a výkovky mýtských cvokařů. Některé exponáty jsou skutečně špičkové jako například vzorkovnice i těch nejkomplikovanějších šerek cvokařského podnikatele Heřmana Polláka.

Mezi návštěvníky pouti budil největší pozornost náš informační pracovník.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode