Drakonické pokuty pro hrobaře

28.01.2017 07:13

Nevyhlášená soutěž v udržování hrobů na starorožmitálském hřbitově byla v běhu už za první republiky a určitě ještě dřív. Nelze se ani divit – většina pozůstalých chce dát najevo, že jim na zemřelých příbuzných záleželo a záleží. A to je jistě lidské, pochopitelné a správné. Nic se však nesmí přehánět.

V roce 1932 už to na obecním úřadě ve Starém Rožmitále nevydrželi a vydali vyhlášku, že při prvním prohřešku dotyčný zaplatí pokutu 20 Kč a – bude-li chycen podruhé – už dokonce 50 korun. O jaký prohřešek tehdy šlo?

Každý chtěl mít svůj hrob, především na Dušičky, krásný. A tenkrát se obkládaly hroby drny a ty hrobníci pro své kunčafty ve velkém rýpali a řezali i přes zákaz na obecních pozemcích. Jak pak tyhle pozemky vypadaly, to si dovede každý snadno představit.

Pokuty se však týkaly jen těch, kteří dobývali drny ve velkém. Na druhé straně totiž obec jednotlivcům rýpaní drnů na základě vydaného poukazu umožnila, ale vždy jen pro jeden hrob.

Ničení obecních trávníků ve velkém však pokračovalo, a tak byla v únoru přesně před 80 lety pokuta pro hrobaře zvýšena na drakonických 200 korun. Kolik jich ale bylo doopravdy do obecní kasy zaplaceno, to už jsme se z archivů nedozvěděli.

Hroby na hřbitově ve Starém Rožmitále. Snímek Václava Matouška je z roku 1929

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode