Finanční úřad zámek zablokoval

20.03.2014 11:26

Situací kolem zámku se dnes 20. března 2014 dvěma reportážemi zabýval Český rozhlas, stanice Radiožurnál. Její redaktor Ľubomír Smatana navštívil Rožmitál a promluvil si se správcem zámku, tajemníkem městského úřadu, památkovým úřadem, vyjádřil se i zástupce Arcibiskupství pražského. Jen majitele zámku nesehnal. Američan Roderick Marshall už půldruhého roku nekomunikuje ani se svým správcem na zámku, natož, aby se ozval redaktorovi z rozhlasu.

Obě reportáže, k jejichž vzniku přispěl i náš web, na kterém kauzu rožmitálského zámku podrobně a dlouhodobě sledujeme, sice obsahují řadu zajímavých informací, ale bohužel nepřinesly ani malilinkou naději, že se se zámkem něco pohne. Frustrace a beznaděj trvají ...

Tady je přepis obou reportáží:

První uvedl moderátor Jiří Chum takto:

„Co se stane, když majitel chráněné kulturní památky zmizí ve Rwandě, poslechněte si teď v ranním Radiožurnálu. Kvůli neplacení daní zablokoval finanční úřad nakládání se zámkem v Rožmitále pod Třemšínem. Ten chátrá víc než deset let, jeho majitel ze Spojených států žije převážně v Africe a s českými úřady se nebaví. Starosta Rožmitálu dává vinu za rozpadající se zámek pražskému arcibiskupství, které ho dostalo zdarma od obce a Američanovi ho prodalo.“

Následuje reportáž:

Hlas: „Ten stav tady je, kapou (nesrozumitelné), to půjde opravdu do kytek brzo“

Redaktor: „My teď stojíme na nádvoří zámku, opadané zdivo, okna jsou rozbitá, hlavní asi problém je ta střecha, brzy spadne. Tajemník městského úřadu Ivan Havel se pokoušel nějaké jednání s majitelem vynutit, ale nikdy to nikam nevedlo.“

Ivan Havel: „My jsme mu nařídili nějaké zabezpečovací práce na objektech, které sousedí s veřejným prostranstvím. Odvolávali se nám tak dlouho do našeho rozhodnutí až vlastně ta stavba spadla, čili to rozhodnutí vlastně pozbylo významu.“

Redaktor: „Zámek sice před mnoha lety dostalo arcibiskupství zdarma, ovšem Rožmitál se ho chtěl zbavit, a tak souhlasil s tím, že objekt církev převede na třetí osobu. Tou je Roderick Marshall, který sice zpočátku investoval několik miliónů, pak ale zmizel ve Rwandě.“

Vedoucí správy majetku pražského arcibiskupství Karel Štícha: „V současnosti už žádnou spolupráci s ním jako s americkým investorem nemáme.“

Redaktor: „Trpělivost už došla i památkářům. Ti vyměřili majiteli pokutu 50 000 korun, vymohli ji ale až po pěti letech.“

Božena Španihelová z památkového odboru v Příbrami: „Nebral telefony, neodpovídal na emaily, prostě nekomunikoval.“

Redaktor: „S kontaktováním majitele neuspěl ani Český rozhlas. Není tedy jasné, proč americký podnikatel rozpadající se zámek potřebuje. V tuto chvíli ho má ale ve své moci finanční úřad. Lubomír Smatana, Radiožurnál.“

Druhou, podstatně delší reportáž, jež obsahovala i některé nové informace (některé naopak oproti reportáži první chyběly), uvedla před desátou hodinou dopolední moderátorka Lucie Výborná:

„V Rožmitále pod Třemšínem už patnáct let chátrá krásný středověký zámek, kam jezdil po staletí arcibiskup pražský. Ve městě jsou z toho všichni nešťastní a  vinu dávají církvi. Ta totiž dostala zámek od obce darem, ovšem velmi rychle ho prodala americkému podnikateli. Ten po počátečním nadšení a první investici zmizel a zámek chátrá.“

Hlasy: „Jo, to je tedy velký (otevírání plechových dveří), já myslel, že už bydlíte na Chmelnici, ještě ne? To bych byl rád, protože ten stav tady je (nesrozumitelné) špatnej, no. To půjde opravdu do kytek brzo.“

Redaktor: „My teď stojíme na nádvoří zámku, dvůr má takový polokruhovitý charakter, opadané zdivo, vyčuhují ze všeho kameny, okna jsou rozbitá a asi hlavní problém je střecha, která brzy spadne. Vy tady, pane Juřico, jste jako správce. Co říká majitel, když s ním občas mluvíte, jestli se s ním vůbec dokážete nějak dohodnout?“

Pan Juřica: „S majitelem bohužel už tak rok a půl nejsem absolutně v kontaktu, na e-maily mně nikdo neodpovídá, telefony...  bohužel se vůbec nemůžu dovolat nikomu, takže...“

Redaktor: „A to jste správce?“

Pan Juřica: „To jsem správce. Ano. Je to smutné, ale je to tak. Samozřejmě město by asi mělo zájem s tím něco dělat, ale sami vědí, že ta komunikace je fakt špatná. Já tady nemám vlastně žádné rozhodovací právo, nemám vůbec nic.“

Redaktor: „Tajemník městského úřadu Ivan Havel se pokoušel několikrát s majitelem nějaké jednání vynutit, ale nikdy to nikam nevedlo. Proč mu třeba neudělíte pokutu?“

Ivan Havel: „Udělit pokutu... My jsme mu nařídili nějaké zabezpečovací práce na objektech, které sousedí s veřejným prostranstvím. Odvolávali se nám tak dlouho do našeho rozhodnutí až vlastně ta stavba spadla, čili to rozhodnutí vlastně pozbylo významu. Na tom objektu se opravdu od doby, kdy to převzalo do vlastnictví pražské arcibiskupství, tady toho moc neudělalo.“

Redaktor: „Jenže město tehdy zámek nechtělo, protože oprava byla nad jeho síly, takže pražské arcibiskupství zámek přijalo s tím, že ho převede na třetí osobu, a tou je Američan Roderick Marshall, který sice pár miliónů investoval, pak ale zmizel ve Rwandě. Dnes už s ním arcibiskupství žádné vztahy nemá, říká vedoucí správy majetku Karel Štícha.

Karel Štícha: „V současnosti už žádnou spolupráci s ním jako s americkým investorem nemáme.“

Redaktor: „Roderick Marshall má asi v Africe hodně práce, protože v Česku nejedná ani s finančním úřadem. Ten 6. března uvalil v katastru na zámek plombu a Američan s ním nemůže nakládat, dokud neuhradí dluhy. Ľubomír Smatana, Radiožurnál.“



 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode