Historie téměř detektivní: Rožmitál kdysi a dnes – 1/25

04.09.2019 05:48

Seriál srovnávacích fotografií z Rožmitálu pod Třemšínem pod názvem Jak to bylo tehdy a jak je to dnes měl 25 dílů a publikovali jsme jej jednou týdně od ledna do července letošního roku. U čtenářů zaznamenal velký úspěch a tak jsme požádali Václava Šourka ze Strýčkov o svolení zveřejňovat snímky, které na jaře v roce 2011 pořizoval podle starých pohlednic či fotografií v Rožmitále.

A nebyl tehdy sám, kdo se na snímkování podílel. Někdy mu pomáhali rožmitálští občané, kteří se chovali tak, jako jejich předci na historických záběrech. Vznikly tak pozoruhodné srovnávací obrázky, které si už teď můžete prohlížet na stěnách rožmitálské Zámecké hospody.

Děkujeme panu Šourkovi, jemuž je fotografování jen velkým koníčkem, neboť jej živí konstrukční kancelář ve strojírenství, za ochotu, s jakou nám fotografie poskytl, a dnes tedy začínáme.

Občas, jako právě teď hned, budeme pátrat, jak staré pohlednice vznikly a věřte, bude to leckdy detektivka.

Dvoudílnou pohlednici rožmitálského náměstí vydal v roce 1904 pražský fotograf E. Velim, jenž se specializoval na široké formáty snímků. Na původním snímku, jak dokládá pohlednice níže, ale ještě neměl obchodník Leopold Wočka na štítu domu s lékárnou reklamu. Kde se vzala? Nikdo ji ve městě nikdy neviděl! Tu si totiž pan Wočka nechal přiretušovat až na pohlednici, kterou si sám zafinancoval a prodával.

Fotograf a vydavatel Velim ovšem svůj povedený záběr náměstí vydal v roce 1904 ještě nejméně dvakrát. Nejdříve v černobílém provedení a poté i kolorovaný.

Pokračování seriálu za týden

 


 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode