Jak psal Hofmeister přání k Vánocům

13.01.2021 03:03

Před několika dny jsme zveřejnili přání k Vánocům a novému roku, která nám přistála v muzejním kastlíku. Ke konci roku jsme dostali ještě jedno, zakoupené v antikvariátě: Devadesát let staré a psané rožmitálským spisovatelem Rudolfem Richardem Hofmeisterem.

Pohlednice je zajímavá hned dvakrát. Za prvé máme možnost vidět Hofmeisterův rukopis. Spisovatel psal všechny knihy vlastní rukou, i když psací stroj už byl dávno samozřejmostí. Měl i možnost své příběhy diktovat. Ale ani to nedělal.

A za druhé. Lze se jen dohadovat proč k vánočnímu a novoročnímu přání použil pohlednici s tématem dívčí války. Snad proto, že báje o pohanských Češích mu byly mnohem bližší než křesťanské pověsti o narození Ježíše. Anebo to bylo úplně jinak. Měl doma soubor deseti pohlednic rozsáhlého reliéfu Dívčí válka sochaře Vojtěcha Eduarda Šaffa*) a na konci roku jej jako šetrný člověk použil k rozeslání pozdravů.

*) Šestnáct metrů dlouhý a přes metr široký reliéf z roku 1900 vytesaný do jemného pískovce je k vidění v Západočeském muzeu v Plzni

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode