Ke kostelu povede nové schodiště

17.11.2020 00:08

V roce 1882 se složily ke starorožmitálské farnosti přifařené obce a nechaly vybudovat do farního areálu schodiště vedoucí od mlýna ke kostelu a starému hřbitovu. Podle spisovatele R. R. Hofmeistera byly schody zasvěceny magické osmičce, která – je-li naležato – symbolizuje nekonečnost vesmíru, cyklu života, smrti a znovuzrození. Schodiště má totiž osm schodů, z nichž každý je osm kroků dlouhý a osm kroků široký. Takhle to ale bylo jen do teď.

Symbolika je sice zajímavá věc, avšak po schodišti se už po těch letech chodit nedalo. Někde schody dosahovaly až půl metru na výšku, a to pro staršího člověka už byla hodně velká nesnáz. A tak začala celková rekonstrukce.

Město věnuje hřbitovu, který mu starorožmitálská farnost v roce 2008 darovala, velkou pozornost. Už v roce 2014 - před oslavami jubileí Jakuba Jana Ryby - opravilo hřbitovní zeď, odstranilo přebujelý břečťan, pořídilo umělecká vstupní vrata a nově upravilo nástupní prostor. O tři roky později nechala radnice pokácet přerostlé kaštany u venkovní zdi a na jejich místo zasadit lípy srdčité. Před dvěma lety pak vybudovala nový taras kolem starého hřbitova a letos se kromě nového schodiště pustila do vydláždění cest na hřbitově a repasi centrálního kříže.

Na schodišti teď úsilovně pracují dlaždiči

Na staré schody si za chvíli nikdo ani nevzpomene

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode