Královna Johana na zlatých dukátech a stříbrných tolarech

25.09.2018 06:25

Během posledních dvanácti měsíců se královna Johana z rodu Lvů z Rožmitálu už dvakrát dostala do edičního programu České mincovny, která patří mezi největší každoroční vystavovatele na pražském veletrhu Sběratel.

Vloni sada čtyř mincí největších představitelů Lvů z Rožmitálu*), mezi nimiž byla i Johana, uzavírala sedmiletý cyklus nejvýznamnějších českých šlechtických rodů, letos královna Johana spolu s manželem Jiřím z Poděbrad zahajuje novou edici sedmi velkých vládnoucích párů.

Jak popisuje Johanu a Jiřího booklet připojený k dvojici mincí – zlatých dukátů a stříbrných tolarů? „Svazek dvou silných osobností byl pevný a rovný. Manželkou posledního vskutku českého krále, který spojil rozdělenou zemi a usiloval o mír v celé Evropě, se stala energická šlechtična, která neváhala osobně svolat zemskou hotovost a vytáhnout v jejím čele proti nepříteli ohrožujícímu zemi. Stejně jako Jiří byla i Johana jedinou českou královnou pocházející ze stavu domácí šlechty. Zatímco Jiří byl kališník, Johana byla katolička – to však jejich vztahu nebránilo – právě naopak byli příkladem náboženské tolerance. Johana věrně stála při svém muži i po jeho smrti, připomínala jeho politický odkaz a podařilo se jí prosadit jeho záměr, aby se českým králem stal Vladislav Jagellonský. I ten si byl dobře vědom významu její osobnosti a byla mu velkou pomocnicí.“

Sada dvou zlatých dukátů stojí 12 950 Kč včetně DPH. Mince jsou z ryzího zlata ve špičkové kvalitě proof, váží 6,98 g a mají průměr 20 mm. Náklad pouhých 300 kusů. Sada dvou stříbrných tolarů stojí 2 990 Kč včetně DPH. Mince jsou z ryzího stříbra, opět ve špičkové kvalitě proof, váží 58 g a mají průměr 40 mm. Náklad 500 kusů. Ideální vánoční dárek a zároveň investici si lze objednat na https://ceskamincovna.cz/kralovske-dvojice-68-s/

Připomeňme, že už v roce 1996 vyrazila Česká mincovna dvěstěkorunovou stříbrnou minci také s rožmitálským námětem. Tenkrát byla věnována Rybově České mši vánoční a byl na ní mimo jiné starorožmitálský kostelík. Že by v rožmitálské tématice pokračovala i v roce 2027, kdy oslavíme 300 let od první zmínky o cvokařích v našem údolí?

*) viz https://www.staryrozmital.cz/news/lvi-z-rozmitalu-na-stribrnych-a-zlatych-mincich/

Společná averzní strana zlatých i stříbrných mincí a dřevěná etuje, pro zlato tmavá, pro stříbro světlá

Reverzní strana zlatých i stříbrných mincí, vlevo Jiří z Poděbrad, vpravo Johana z Rožmitálu. Foto: Česká  mincovna

Autorem celého cyklu se stal ak. soch. Michal Vitanovský: „Na společné averzní straně jsou tváře Jiřího z Poděbrad a Johany z Rožmitálu ve velkém detailu a bez jakýchkoli atributů, pouze se jmény v opisech. Soustředění na výraz tváří by mělo akcentovat lidský rozměr láskyplného vztahu dvou lidí,“ vysvětluje medailér. 

Reverzní strana dukátu věnovaného králi předkládá Jiřího z Poděbrad sedícího na trůnu a tři symboly papežství – kříž, tiáru a meč –, ze kterých směrem ke králi vyzařuje nepřátelství, jež roku 1466 vyvrcholilo uvalením klatby. „Pro reverz věnovaný královně Johaně jsem zvolil její stojící postavu s knihou v ruce. V pozadí je náznak středověkého skriptoria s pracujícím řeholníkem. Návrh připomíná modlitební knížku, kterou královna nechala vytvořit jako dar pro svého manžela. Jde o vynikající kulturní památku, na které byla jinak poděbradská doba, z pochopitelných důvodů, chudá. Kompozici doplňuje opis s letopočtem 1463,“ dodává Michal Vitanovský.

Součástí každé dvojice mincí je elegantní dřevěná krabička, jejíž víčko zdobí šachové figurky symbolizující krále a královnu. Součástí balení je také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode