Letošní čarodějnice ovlivnila zavřená hospoda

30.04.2013 21:13

Letos se přesně ukázalo, jak je hospoda pro život obce důležitá. Hospodu u Petráňů už Lucie Veselá pro neudržitelné náklady s jejím provozem zavřela, a novou ještě nestačila otevřít (o ní budeme informovat někdy příště).

Čarodějnice na sucho – to prostě není ono. Většina staroměstských dospěláků odešla na oheň do města. A tak místní dobrovolní hasiči udělali 30. dubna 2013 vatru alespoň pro starorožmitálské děti. Příště to už bude jistě opět ve velkém stylu.

Pálení čarodějnic nebo také Filipojakubská či Valpuržina noc je velmi starý a dodnes živý lidový svátek. Tuto noc se lidé scházívají u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Noc byla pokládána za magickou. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Jsme zvědavi, jestli se letos už konečně někdo vydal na Třemšín a přinese tři zlaté šíny.

Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti. Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo pálení čarodějnic. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Ve Starém Rožmitále se na oheň na plácku u Vlčavy snesly k hranici staré věnce a jiný odpad ze hřbitova i z jednotlivých stavení, takže se spojilo příjemné s užitečným. V podstatě se jednalo o velký jarní úklid. Od padesátých let 20. století se tradiční ohně nazývaly Ohně míru, po roce 1989 opět pálení čarodějnic. V posledních letech dobrovolní hasiči dohlížejí nejen na vlastní oheň, ale také na to, aby se pálil pouze organický materiál nezamořující ovzduší, letos dokonce jen oficiálně přivezený.

Letošní čarodějnice ve Starém Rožmitále (vůči přítomným ženám a dívkám samozřejmě nic ve zlém).

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode