Loni přes sedm set řidičů pod vlivem a dva na Rožmitálsku už i letos

08.01.2018 10:29

V loňském roce zastavili policisté na příbramských silnicích celkem 708 řidičů, kteří byli pod vlivem návykových látek, z toho 393 osob mělo do jedné promile alkoholu a 99 motoristů přesáhlo jedno promile. Tím se dopustili trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalších 216 šoférů mělo test pozitivní na drogy.

O víkendu policisté zastavili na Rožmitálsku dva opilé řidiče. V sobotu 6. ledna v nočních hodinách projížděl 54letý muž přes obec Nepomuk. V jeho dechu hlídka naměřila 0,65 promile alkoholu. Následující den v noci jel na jízdním kole v Rožmitále 36letý cyklista. Na displeji přístroje se u něj při dechové zkoušce objevila hodnota 1,6 promile. Oběma řidičům byla další jízda zakázána a nyní se budou zpovídat z přestupku.

 

 

 Určitě nebude na škodu si zopakovat, jak vlastně probíhá silniční kontrola.

Každý řidič motorového vozidla je povinen u sebe mít předepsané doklady, a to platný řidičský průkaz, malý technický průkaz od vozu, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem automobilu, dále osvědčení o profesní způsobilosti (např. řidič autobusu) a doklad o zdravotní způsobilosti (osoby nad 65 let věku).

Při silniční kontrole hlídka ověřuje technický stav vozidla a může kontrolovat povinnou výbavu, do které patří: výstražný trojúhelník, reflexní vesta, náhradní elektrické pojistky, náhradní žárovky, zvedák, klíč na matice kol, náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatik, autolékárnička odpovídající zákonným normám.

Dále policisté provádí dechovou zkoušku na zjištění alkoholu. Pokud je její výsledek pozitivní, je po pěti minutách opakována, jde o zajištění objektivnosti měření. Při zjištění hodnoty nad 0,24 promile anebo přítomnosti drog ve slinách řidiče je zahájeno řízení o zadržení řidičského průkazu. Motorista je při kontrole poučen, že pokud odmítne podrobit se vyšetření na ovlivnění alkoholem či jinou návykovou látkou, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dva roky.

Tak to je vše, co by měl každý řidič vědět i po Novém roce.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode