Masopust: Jaký býval a jaký bude?

18.02.2023 00:19

Přečtěmež si, co o slavení masopustu ve Starém Rožmitále vyprávěli téměř před půlstoletím etnografce Jindřišce Králové zdejší pamětníci:

Vyvrcholením masopustu bylo úterý před Popeleční středou. Starým Rožmitálem pravidelně procházely průvody maškar, z nichž byly nejoblíbenější kobyla, bába a flašinet. Některý z účastníků si s tahací nebo foukací harmonikou vlezl do bedny s klikou a ostatní ho dopravovali z místa na místo. Průvod končil utopením Bakcha v rybníce nebo potoce. Později zde za hlavní rekvizitu sloužilo divadelní dělo Tlustá Berta, se kterým se chodilo střílet až do města na budovu radnice. Maškary se zastavovaly v každém stavení a dostávaly šišky a koblihy, jitrnice či tlačenku. Vždyť tou dobou bývaly zabíjačky.

Masopustním pečivem byly koblihy a šišky. Koblihy z jemnějšího těsta se smažily na sádle nebo na umělém tuku. Většinou se plnily mákem, který se zde hodně pěstoval, někdy také povidly. Šišky byly ze stejného těsta, ale neplněné. Nejvíce se koblihy a šišky jedly na tzv. tučný čtvrtek, což byl poslední čtvrtek před masopustním úterkem.

Tak jaké to bude letos 25. února?

Starorožmitálské maškary na náměstí ve městě v roce 1979

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode