Mráz sevřel rožmitálské údolí

07.01.2017 09:55

Dnes jsme asi zažili nejchladnější ráno letošní zimy, Ještě v půl osmé bylo ve Starém Rožmitále – 22,5 °C a jak se zdá, nízké teploty vydrží i další dny a noci. Připomeňme si, že takové mrazy ale u nás nejsou nic neobvyklého. Vloni v druhé polovině ledna klesla teplota na  –20 °C a v minulosti bývalo ještě chladněji.

Dlouho se na hrátkách povídalo o roku 1942, kdy byly mrazy až -32°C a sněhu napadlo tolik, že se lidé museli z příbytků provrtávat tunely.

A když půjdeme ještě víc do historie, tak je nezapomenutelný rok 1929. Tehdy přišla do rožmitálského údolí pořádná zima až v únoru a stála za to. Kronikář tehdy napsal, že tak krutá zima, jako byla v tomto roce, se snad vyskytuje jednou za sto let. Mrazy byly až -39°C, rybníky promrzly až na dno, zvěř se stahovala k lidským příbytkům a ve studnách nebyla skoro žádná voda. Ve studni v Luhu, v nynější Cvokařské ulici před stavením č. p. 75, se udržel led ještě do konce dubna a v lesích byl zledovatělý sníh ještě začátkem května. Mrazem zašlo mnoho ovocných stromů.

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode