Po více než sto letech bude stát na Třemšíně rozhledna – 8/8

17.12.2018 04:58

Arcibiskupství pražské po opětovném nabytí lesních nemovitostí včetně Třemšína oficiálně prohlásilo, že je připraveno na bájném vrchu jižních Brd vybudovat rozhlednu. Začátkem roku 2017 nabídlo město Rožmitál církvi již hotový Pejsarův projekt, arcibiskupský úřad ale o něj neprojevil zájem. Namísto toho nechal vypracovat svůj vlastní návrh, který představil v polovině tohoto roku veřejnosti.

Na konci srpna řekl Vladimír Tylš z investičního odboru správy majetku pražské arcidiecéze Mladé frontě Dnes, že rožmitálská radnice už vydala stavební povolení a na jaře příštího roku arcibiskupství počítá se zahájením stavby. Přestože potřebné dřevo dodá jeho polesí, na celkový rozpočet asi osm milionů korun bude církev stejně shánět dotaci.

Třicet sedm metrů vysoká rozhledna, jejíž projekt vypracovali architekti Jan Brotánek z Rožmitálu a Jan Karel z Příbrami, nebude stát přímo na vrcholu, ale zhruba o devět metrů níž na louce. Vyhlídková krytá plošina má být v takové výšce, aby v pohodě přesáhla vrcholky vzrostlých stromů.

Nosná konstrukce bude z dřevěné kulatiny, doplněná o ocelové ztužující prvky. Rozhledna tak bude tvarem připomínat pravidelný komolý šestiboký jehlan. Na věž naváže dřevěný vyhlídkový ochoz se zastřešením, také ve tvaru šestiúhelníku. Na vyhlídku se bude stoupat točitým schodištěm uprostřed, které bude vyrobeno z klasických a běžně užívaných, žárově zinkovaných ocelových roštů.

Autoři projektu mysleli i na případný nával turistů. Ti se budou moci vyhýbat při cestě vzhůru či dolů v mezipatrech. S ohledem na minimální poškození přírody se nebude konstrukce rozhledny zhotovovat na místě, ale bude už předem z větší části smontována ve výrobní hale. Plocha pod ní bude vydlážděna štípanými kamennými placáky.

Vyhlídková věž má stát příští nebo přespříští rok. Až po ní vylezou první turisté, bude to na Třemšíně od roku 1915, kdy byla pro zchátralost rozebrána rozhledna postavená arcibiskupem Schönbornem, první objekt, který ponese oficiálně název rozhledna.

Brotánkova a Karlova rozhledna bude stát na Třemšíně už příští nebo přespříští rok

Střeše bude vévodit latinský kříž, aby bylo hned jasné, komu to tady patří. Vizualizace: Ateliér Jan Brotánek

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode