Poštovní známka Jakuba Jana Ryby je už na světě

15.10.2015 02:15

Včera (14. října 2015) odpoledne se na hlavní poště v Praze v Jindřišské ulici uskutečnil slavnostní křest poštovní známky věnované 250. výročí skladatelova narození a 200. výročí jeho úmrtí.

Není běžné, aby každému, třebaže významnému, byla poštovní známka vydána. U nás například už od roku 1918 existuje pravidlo, že na známkách nelze – kromě prezidenta- zobrazovat žijící osoby. A i ty zesnulé procházejí hustým sítem různých komisí, než se do malého čtverečku či obdélníčku (dnes už i kroužku) dostanou.

Česká pošta spolu s ministerstvem obchodu a průmyslu, které rozhoduje o emisní tvorbě v poslední instanci, vydáním známky k letošním výročím Jakuba Jana Ryby potvrdila, že nejznámější občan Rožmitálu je tak významnou osobností, že si zaslouží být připomínán každým nalepením na pohlednici či obálku.

Pošta zvolila nominál 13 Kč tak, aby známka mohla být používána v nejběžnějším poštovním styku a se skladatelem se seznámilo či si na něho upamatovalo co nejvíce lidí.

Známku ztvárnila výtvarnice Eva Hašková. Zadání jistě neměla lehké. Známce bylo logicky určeno, aby byla zařazena do známkové řady Osobnosti, kam Ryba jistě právem patří. Tato řada již obsahuje desítky vydaných zdařilých známek. Podívejte se sami: https://www.filaso.cz/katalog-namety-vypis/cr/osobnosti  Letos k nim kromě Ryby přibyli ještě další, například známka se zdánlivou podobou Jana Husa.

Vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak vlastně Ryba vypadal, a všichni používají vymyšlenou podobiznu, jež vznikla 80 let po jeho smrti, mohla si Eva Hašková dovolit vytvořit jiný fiktivní portrét. Ten má jistě mnohem blíže k Rybově skutečné tváři než Ptákův obrázek z roku 1895 pro národopisnou výstavu v Praze.

Vycházela totiž z podoby Rybova syna Arnošta, která je všeobecně známa, jen jeho tatínka nechala trochu zestárnout. Vznikla tak velmi zdařilá poštovní známka, na níž Rybův obličej doplňují starorožmitálské varhany.

Včerejšího křtu se bohužel výtvarnice Eva Hašková pro nemoc nemohla zúčastnit, ale zastoupil ji její manžel Jan Maget, rovněž autor řady poštovních znáímek, jenž o její práci na Rybově známce zasvěceně vyprávěl.

Známku představili filatelistům ředitel známkové tvorby České pošty Ing. Břetislav Janík (zcela vlevo) a výtvarník Jan Maget (druhý zleva)

Rytina známky a ocelová destička se známkou, základ tisku

Nátisk známky s imprimatur autorů a vydavatele

Z výstavky na hlavní poště: Vlevo nahoře výtvarný návrh Evy Haškové, uprostřed rozkresba rytce Ľubomíra Žálece, vpravo nahoře grafický motiv pro FDC Evy Haškové, vpravo dole rozkresba FDC Ľubomíra Žálece

Obálka prvního dne (FDC) se starorožmitálským kostelem

Křtu známky se účastnila téměř stovka filatelistů

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode