Během vánoc přicházejí na hřbitov ve Starém Rožmitále stovky lidí, aby zapálením svíčky uctili památku svých zemřelých. V této souvislosti si připomeňme jedno malé výročí. V roce 1882 se totiž složily ke starorožmitálské farnosti přifařené obce*) a nechaly vybudovat kamenné schody vedoucí od mlýna ke hřbitovu. Podle vzpomínek spisovatele Rudolfa R. Hofmeistera má schodiště osm schodů, z nichž každý je osm kroků dlouhý a osm kroků široký.
Po 130 letech už ale po těchto příliš vysokých schodech stoupá málokdo.
Když už ale píšeme o starorožmitálském hřbitově, připomeňme si jeho historii.
Nejstarší hřbitov, na němž se pohřbívalo od dávných počátků, se podle všeobecného zvyku rozprostíral v těsném okolí kostela. Byl ohrazen zdí a směrem od vsi se na něj vcházelo dosud zachovanou hřbitovní branou. Roku 1854 byl zrušen a nyní jej připomínají jen některé náhrobní desky a pomník faráře Šolleho.
Na tzv. Farských polích, západně od kostela, byl téhož roku vybudován nový hřbitov o výměře 58,5 aru. Hlavní cesty, dříve vroubené vzrostlými stromy, jej rozdělují na čtyři části. Litinový kříž uprostřed hřbitova daroval farnosti patron zdejší osady, salcburský a později pražský arcibiskup Bedřich Schwarzenberg. Starší hroby jsou často opatřeny litinovými kříži vyrobenými v bývalých rožmitálských slévárnách.
Výstavbou schodiště v roce 1882 byly dokončeny úpravy kolem kostela. Starý, už nepoužívaný, hřbitov byl znovu zplanýrován, ale ještě v 60. letech 20. století občas vyčnívaly nad opěrnou zdí u silnice tělesné pozůstatky kdysi pohřbených občanů.
V letech 1926 - 1928 byl nový hřbitov opravován, hroby byly srovnány do řad a cestičky vyžnuty a vysypány pískem. Pouze v jedné čtvrtině jsou hroby opatřeny čísly. Až do roku 2008, kdy byl darován městu, vlastnila hřbitov Římskokatolická farnost Starý Rožmitál.
*) Přifařené obce: Starý Rožmitál, Rožmitál pod Třemšínem, Bezděkov pod Třemšínem, Buková u Rožmitálu pod Třemšínem, Hoděmyšl, Hutě pod Třemšínem, Nepomuk, Pňovice, Sedlice, Skuhrov, Věšín, Voltuš, Vranovice a Zalány
Schodiště z roku 1882 a brána na původní hřbitov.
Litinové kříže z rožmitálských sléváren.
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode