Před námi je pět vrcholných událostí

30.01.2019 03:45

Zbytek zimy a jaro budou ve Starém Rožmitále ve znamení událostí, které stojí za to důrazně připomenout. Sice se staly již tradicí, to však ale nemění nic na tom, že jsou pořád populární a možná stále oblíbenější:

Již tuto sobotu 2. února se vydají usedlíci i chalupáři a možná i příchozí na tříkilometrový pěší pochod z Luhu alejí a pak nahoru po staré voltušské cestě až ke křížku. Odtud se spustí pěšinou za Rusland a po nábřeží se dostanou až do hospůdky U Splavu, kde na ně bude čekat vytopená místnost a něco pro zahřátí. Šestý ročník Hromnického vejšlapu, jak se pochod nazývá, má sraz ve 14 hodin u mostu.

O týden později, tedy 9. února, začíná od dvaceti hodin tradiční starorožmitálský hasičský ples ve Společenském centru ve městě. K tanci bude hrát tradiční skupina Signál, tradiční bude i vstupné 100 korun. Na návštěvníky bude tradičně čekat bohatá tombola i tradiční předpůlnoční překvapení, které připravuje DSH SDH neboli Divadelní spolek holek Sboru dobrovolných hasičů Starého Rožmitálu.

V sobotu 2. března přesně v poledne se dá do pohybu – v tomto století po šesté -  od hospůdky U splavu masopustní průvod. Maškary doprovázené muzikanty půjdou všemi částmi Starého Rožmitálu a každého, kdo je u svého stavení přivítá, počastují chutnými koblihami. Veselí v obci vydrží až do pozdních odpoledních hodin. Připomeňme, že masopust se ve Starém Rožmitále slavil každoročně až do 90. let minulého století. Dlouhá pauza skončila teprve v roce 2014, kdy se ve vsi dala dohromady parta, která masopustní rej obnovila.

Netradičně v pátek sehraje ve sportovním areálu ve Starém Rožmitále první mistrovské utkání jarní části II. ligy národní házené Spartak Rožmitál. Budou však Velikonoce a pátek 19. dubna bude Velký pátek, takže lze doufat, že se naši hráči, kteří už v lize účinkují třetím rokem, dočkají záplavy fanoušků, nejen místních, ale i chalupářů. Hrát budou proti béčku Žatce, jež je po podzimní části poslední. Začátek zápasu stanovil Svaz národní házené na půl jedenácté.

Od roku 2012 je 1. května vždycky ve Starém Rožmitále veselo. Tenkrát napadlo partu hasiček a také pár hasičů, že by se mohl obnovit svátek 1. máje, který se v obci slavíval už od konce 19. století. A tak již sedm let vždy od 11 hodin, prochází Ruslandem a Luhem prvomájový retro průvod doprovázený alegorickými vozy, k němuž se v poledne u pomníku připojují historická a vysloužilá vojenská auta.

Tyto a další zajímavé akce pravidelně sledujte v rubrice Co nás čeká.

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode