První nacisté ve Starém Rožmitále uvízli v závějích

15.03.2019 04:19

15. března 1939 bylo velmi špatné počasí, rozpoutala se sněhová vánice, na známých místech se dělaly velké závěje. V sedm hodin ráno bouchali na dveře prvního domku č. p. 122  Bohumila Svatoně, jenž stojí na cestě ke strženému Sobenskému rybníku, neznámí muži. Byli to první němečtí vojáci, co při obsazování republiky dorazili do Starého Rožmitálu. Jejich obrněné automobily uvízly v závěji na silnici nedaleko „Úzkých drah“, kde stojí tři chalupy.

Že Němci obsazují československé území, Svatoňovi nevěděli, neměli zaveden elektrický proud, a tudíž neměli ani rádio. Okupanti si z uvízlého vozu, který nešlo vyprostit, přenesli ke Svatoňům zbraně a ubytovali se zde. Obecní úřad musel hned druhý den 16. března sehnat dělníky na odklízení sněhu z okresní silnice, jimž za tuto práci vyplatil 266 korun. Když se počasí zlepšilo, přijížděly do obce další skupiny vojáků. Jedna byla přes týden ubytována po hostincích i v soukromých bytech.

Stejně jako ve městě, kde Němci hlídali hlavně poštu a nádraží, zůstala posádka i ve Starém Rožmitále, přičemž měla úřední místnost v hostinci u Petráňů. Od dvacáté hodiny do páté ranní nesměl nikdo ven, kdo šel v té době do práce, musel mít povolenku. Zákaz byl ale později odvolán, stejně jako bylo z obce odvoláno vojsko a přemístěno do Jinců. Před tím ale ještě stačilo zabavit bez náhrady občanům střelné zbraně.

Celé rožmitálské údolí bylo hned na začátku války a pak po celou její dobu uvrženo do tmy. Bylo nařízeno zatemňovat okna, pouliční lampy byly ztlumeny stínítky z černého papíru a u reflektorů aut zůstaly jen škvíry. Obecní úřad musel u obchodníka Daniela Petráně koupit šest litrů petroleje do orientačních světel na silnici. Jen na zámku ve městě, kde bylo ubytováno německé vojsko, se svítilo ve všech oknech.

Pokračování si přečtěte na https://www.staryrozmital.cz/dalsi-serialy/jak-zacinalo-nejtemnejsi-obdobi-novodobych-ceskych-dejin-ve-st-rozmitale/

Pozdrav z Alt Rosenthalu - koláž z lícové a rubové strany protektorátní pohlednice

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode