R. Marshallovi vyhrožovali ve Rwandě smrtí

22.10.2019 05:12

Včera jsme přinesli zprávu o probíhajícím procesu u mezinárodního soudu, v němž vlastník rožmitálského zámku Roderick Marshall zažaloval Rwandu o 95 milionů USD. O tom, že to neměl ve východoafrickém státě jednoduché, jsme psali už v letech 2014 a 2015 (viz https://www.staryrozmital.cz/dalsi-serialy/kdo-je-majitel-rozmitalskeho-zamku2/ ), že však mu šlo někdy i život, to se dozvídáme teprve z obžalovacího spisu.

Americký investor těžil na pěti lukrativních koncesích a doufal, že mu rwandské úřady udělí dlouhodobou licenci. Rwanda se ale spíš snažila Marshalla vystrnadit a sama převzít těžbu a podstatně zvýšit příjmy z exportu, neboť bez takového tantalu či wolframu nelze například vyrobit jediný mobilní telefon.

Nejvíce šikany si užil po roce 2012, kdy se rwanský občan Benzige prohlásil za jediného majitele Marshalovy firmy a rwandské úřady mu násilné převzetí posvětily. Za půl roku sice Marshall svoji firmu opět ovládl, ale na konci roku 2015 vše definitivně skončilo vyvlastněním bez náhrady.

Během této doby mu policie bez předešlého upozornění zabavila majetek v dolech včetně automobilů, neznámí pachatelé se vloupali do kanceláře v hlavním městě Kigali, zničili počítače a sebrali listinné dokumenty. Samotnému Marshalovi bylo anonymně vyhrožováno smrtí, pokud bude i nadále usilovat o udělení dlouhodobé těžební licence.

Armáda bez udání důvodů zatkla 40 vedoucích pracovníků dolu a horníků a Marshall musel u místních orgánů každého vyplatit částkou 50 tisíc rwandských franků (cca 1 300 Kč), aby byli propuštěni. V jiném případě vojáci zajali vedoucího dolu a vynutili si vydání vytěžených minerálů ze skladu.

Nejtěžší byl podle obžalovacího spisu rok 2014, kdy rwandské úřady vše načasovaly tak, aby se Roderich Marshall zhroutil. Nejdříve mu byla odmítnuta certifikace vytěžených nerostů, bez nichž je nelze prodat, zároveň měl nově zažádat o udělení licence na těžbu, ale veškeré podklady mu byly přitom ukradeny, jeho doly obsadila policie a armáda a exekutoři zabavovali majetek.

Podle afrického odborného tisku ztrácejí zahraniční investoři obecně kvůli vládním restrikcím apetit do těžebního průmyslu ve východoafrických zemích včetně Rwandy investovat.

Těžba minerálů v Africe

Zítra na našem webu: R. Marshall se nechtěl podílet na pašování konfliktních minerálů

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode