Rožmitálská památka chátrá, nepomáhá ani petice

31.07.2007 18:10

31.7.2007    Příbramský deník   

 

Návštěvníci Rožmitálu jsou zděšeni, jak zblízka vypadá významná historická památka města - zámek.

Rožmitál/ Sesype se snad rožmitálský zámek místním na hlavu? Zatím to tak vypadá. Jeho vlastník, kterým je společnost Trinity Coop, podle všeho nedělá nic, aby tak význačná historická památka nechátrala doslova před očima a byla zachráněna před blížící se zkázou.

Zámek, který v roce 1998 město darovalo Arcibiskupství pražskému, vypadá žalostně. Je toho málo, co se podařilo současnému vlastníkovi opravit. Přitom plány měl s památkou ještě před lety velkolepé. Sliboval zpřístupnění zámku veřejnosti a městu slíbil, že tam bude expozice mapující slavnou historii města, ve které se vystřídala řada i světově známých osobností. S Rožmitálem a jeho zámkem je spjato několik známých postav jako například královna Johana nebo Lev z Rožmitálu. Společnosti se podařilo opravit hlavní věž zámku, s jejíž rekonstrukcí ještě začala radnice, když památka patřila městu. Už tehdy slibovala společnost, že umožní veřejnosti přístup na ochoz věže, odkud je překrásný výhled na město. Zůstalo pouze u slibů.

V jakém žalostném stavu se zámek nachází, mohli návštěvníci naposledy vidět při příležitosti červnových slavností Den s českou královnou, kdy se alespoň podívali na nádvoří. Trinity Coop po dlouhé době zareagovala na dopisy od radnice a prý je slíbeno v blízké době jednání mezi městem a vlastníkem. „Hovořili jsme nedávno s jednatelem společnosti a ten slíbil, že dojde ke schůzce,“ řekl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. Toho nejvíce zarazilo, když před časem zjistil, že společnost nikdy nežádala stát o dotaci.

„Nyní nám pomáhá Bohumil Vurm, který je mimo jiné autorem knihy Praga Mystica -Město Velké Bohyně. V současné době bydlí ve Vševilech a není mu osud zámku lhostejný,“ řekl Vondrášek.

Bohumil Vurm je údajně ve spojení s většinovým vlastníkem zámku Roderickem Marshallem a snad se prý podaří najít společnou řeč.

Vondrášek také o problému informoval kardinála Miloslava Vlka při jeho poslední návštěvě města v červnu .

„Kardinál mi sdělil, že zámek je v dezolátním stavu už dávno, ještě od doby, kdy v něm lesní závod nechal postavit byty. Už tenkrát tam prý vznikla škoda řádově za 200 milionů korun. To se prý nemělo stát. Je to všem známá věc. Jenomže dnes je majitelem někdo jiný a za památku nese odpovědnost. Pan Roderick Marshall musel vědět, jak zámek vypadá, a přesto měl o něj zájem. Věříme, že své představy o památce a jejím využití nakonec uskuteční,“ dodal starosta Vondrášek.

Popisek k fotografii: Rožmitálský zámek má opravenou hlavní věž, jejíž omítka je v kontrastu se zbývající částí památky, odkud omítka opadá. 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode