Stovka válečných uprchlíků na Sobeňáku - pravdy a nepravdy

24.03.2022 22:04

Od 10. března je v rekreačním areálu u Sobenského rybníka ubytováno na sto ukrajinských válečných uprchlíků.

Nechme vyprávět podrobnosti přímo hostitele, tak jak jsme je zaznamenali na webu Sobeňáku:

„Hned 24. 2. 2022 jsme Sobeňák registrovali v SUZ (Správa uprchlických zařízení) jako objekt dostupný k ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Dva týdny se nic nedělo, až 10. 3. zrána se ozvalo KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) s tím, že by nám chtělo ten den dovézt plnou kapacitu, tedy 100 lidí. Během dopoledne jsme s pomocí kamarádů a dobrovolníků z Rožmitálska Sobeňák odzimovali a uvedli do provozu. Odpoledne jsme již ubytovávali nově příchozí.

Na Sobeňáku je ubytováno necelých 100 uprchlíků z Ukrajiny. Jedná se o ženy s dětmi (a dále 5 můžů, z nichž 3 jsou důchodového věku).

Jsou ubytování ve vytopených pokojích. Polovina z pokojů má vlastní sociální zařízení (umyvadlo, záchod, sprcha), druhá má společné velké centrální zařízení. Vaříme třikrát denně (rožmitalské maminky pečou svačiny).

Nabídli jsme jim přístřeší do začátku května, poté máme nasmlouvané pobyty. Nedostali jsme žádné finance – ani od kraje, ani od státu, ani od města, ani od soukromých osob. (Pozn.: Takový byl stav 20. března, kdy byl článek publikován). To je, že vše platíme z vlastních zdrojů.

Kromě ubytování jsme ubytovaným pomohli se zařízením nutných dokumentů a nadále jim zprostředkováváme nejčerstvější informace a povinnosti (v komunikaci s rožmitálskou a příbramskou radnicí).

Zařídili jsme psychologa. Snažíme se zařídit výuku dětí. Začne výuka češtiny pro děti i dospělé.

V tuto chvíli jsou uprchlíci materiálně zabezpečeni. Tedy nesháníme oblečení, ani jiné vybavení.

Tímto bych rád poděkoval všem známým i neznámým pomocníkům a dobrovolníkům. Mnoho lidí nám pomohlo fyzicky a mnoho materiálně. U mnohých ani nevíme jméno. Moc si toho vážíme. Z firem/institucí bych rád zmínil např. Pivovar Podlesí, restauraci New Romance, Potravinovou banku pro Prahu a Středočeský kraj z.s. Z lidí především Terezu Vlkovou, která za Sobeňák řeší pomoc uprchlíkům.

Pokud nám chcete pomoci, hledáme dobrovolníky (může se jednat o dopravu, zařizování, či prostou komunikaci a aktivitu na místě). Pokud máte zájem, kontaktujte prosím Terezu Vlkovou, tel. 777 293 396.

Dokud nám nepřispěje stát, hodí se nám potraviny (vejce, mouka, zelenina, těstoviny, ..). Někdo nám např. přivezl několik pytlů brambor, či beden jablek. Pokud chcete darovat potraviny, kontaktujte prosím Luboše Melichara, tel. 606 466 712

Pomůžete nám také, že nebudete podporovat nepravdy a nesmysly. Tady jich je několik:

Prý jsme dostali milion od města — od nikoho jsme zatím nedostali ani korunu.

Prý kupujeme na každý pokoj televizi a laptop — na jídelně je jeden projektor a erární laptop k dispozici všem.

Prý jsou ubytováni na Sobeňáku v otřesných podmínkách — viz. text výše. Myslíme si, že ubytování pro uprchlíky na Sobeňáku má skvělou úroveň a i díky práci dobrovolníků uprchlíkům poskytujeme za nás ten nejlepší možný start do dalšího života.

Prý ukrajinští muži chodí pokřikovat na dívky z rožmitálské školy — na tuhle úroveň se nebudeme snižovat s odpovědí.

Asi jen dodejme, že o to více si vážíme všech vstřícných obyvatel Rožmitálska.

Děláme maximum proto, abychom uprchlíkům z války poskytli co nejlepší start v ČR. Nejen kvůli nim, ale kvůli mužům, kteří na Ukrajině bojují za nás.“

My už jen dodáváme: Klobouk dolů!

Odtud jsou uprchlíci na Sobeňáku. Fotky: Sobeňák s.r.o.

Na tn.cz TV Nova je k vidění dvacetiminutová reportáž pod názvem z Rekreačního střediska na Příbramsku se stal uprchlický tábor.

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode