Už máme máj

28.04.2022 19:26

Včera a dnes se nejaktivnější jádro místních nadšenců přičinilo o to, že i Starý Rožmitál má májku a hranici připravenou k upálení poslední čarodějnice v obci. V sobotu vpodvečer také bude k ohni servírován špekáček sponzorovaný starorožmitálskými hasiči. 

Tak tedy máme i ve Starém Rožmitále májku, a to před hospůdkou U Náhonu. Na tomto místě ji místní chasníci stavějí vždy 30. dubna od roku 2014. Kde stávala před tím? Ještě v roce 2013 byla vztyčena, tak jako každý rok do té doby, na parkovišti u bývalého kulturního domu. Onoho roku 2013 se však přihodila nemilá věc. V noci kdosi kmen porazil a ozdobený chochol odcizil. Samozřejmě - policii nikdo nevolal. Ještě to tak! Ostuda by byla jenom větší.

Principem stavění máje je totiž uhlídat májku (vrcholový chochol) před mladými hochy či chlapy z okolních vesnic. Jejich snahou je májku porazit nebo odříznout vrcholovou partii a odnést do své vesnice. Poražená nebo odnesená májka je pro danou vesnici velkou ostudou. Tak tomu bylo před devíti lety i ve Starém Rožmitále.

V obci jsme měli nejvyšší májku v roce 1923, kdy byla vysoká 23 metry. A v hostinci U Petráňů se o první květnové neděli konávala májová taneční zábava pořádaná sborem dobrovolných hasičů.

A ještě pro pořádek: Tradiční retro 1.máj se letos nekoná.

Foto: Lucie Pavlíková, Lenka Vaňková a redakce

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode