Výročí narození R. R. Hofmeistera a zapomenutý hrob jeho rodičů

09.05.2013 07:50

17. května 2013 uplyne 145 let od narození spisovatele Rudolfa Richarda Hofmeistera. Přestože se na našem webu zabýváme především Starým Rožmitálem, nedá nám to, abychom tuto, patrně nejvýznamnější rožmitálskou osobnost, našim čtenářům více nepřiblížili. Hofmeister navíc věnoval několik povídek Starému Rožmitálu, v dětském věku bydlel v Rybově ulici a jeho rodiče a děd jsou pochováni na starorožmitálském hřbitově.

Jeho knihy jsou bohužel v současné době téměř zapomenuty a od poloviny 30. let se nevydávají. Přitom Hofmeister patřil mezi průkopníky v populárním líčení dějin pravěku. Asi měl pravdu v jedné své knížečce Jindřich Hásek, když napsal, že kdyby nebylo Eduarda Štorcha, tak se stala povinnou školní četbou díla Hofmeisterova.

I když knihy jako Život v pravěku, Zátoka života nebo Pravěk Čech patří mezi Hofmeisterova stěžejní díla, jeho literární záběr byl mnohem širší. Čtyři desítky vydaných knih zahrnují výseky z dějin Praslovanů, starého Egypta, Indie, Íránu, biblické výjevy, ale také beletristicky zpracované archivní materiály z Rožmitálu a Březnice či cestopisy. Jeho ohromná obrazotvornost mu dovolovala, aby psal básně v próze, jakými byly například knihy Eopsyché, Extáze, úžasy a vidění či Sto a jeden den lovce dojmů.

Rodiče neměli prostředky, aby syna dali na studia, a tak Hofmeister psal při svém zaměstnání dělníka a živnostníka. Teprve posledních několik let života se věnoval pouze literatuře.

Tatínka s maminkou velice miloval, stejně jako dědečka. Vždyť to byli právě oni, kteří mu v dětství vštípili čestný charakter a světonázor, jemuž pak zůstal věren po celý život. Ve svých třech životopisných knihách i v některých dalších dílech na ně často s úctou vzpomíná.

Kdyby tak věděl, že rodiče i děda mají na starorožmitálském hřbitově zapomenutý, zdevastovaný a  zarostlý hrob, o který se už asi dlouhá léta nikdo nestará.

Pohozená náhrobní deska vedle sotva znatelného hrobu.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode