Začínáme nový seriál Velká válka

26.07.2014 06:44

Dnes 26. července 2014 je to přesně 100 let, co Rakousko – Uhersko, popouzené Německem, vyhlásilo válku Srbsku. Nikdo tehdy netušil, že lokální střet se rozroste na čtyřletý zničující konflikt, jaký dosud lidstvo nepoznalo.

O 1. světové válce, o jejích obětech a hlavně o jejích příčinách, které jsou mementem i pro dnešní dobu, se letos píše a hovoří ve všech sdělovacích prostředcích. A tak i na našem webu se budeme tomuto neslavnému výročí věnovat a v 13 dílech si připomeneme, co se tehdy dělo ve Starém Rožmitále, ve městě i v okolních vesnicích. Vždyť z Rožmitálska odešlo do bitevní vřavy na tisíc mužů, z nichž 249 padlo. Jejich příbuzné zatím tady sužoval strach a hlad.

Jako prameny pro naše vyprávění využijeme Pamětní knihu Starého Rožmitálu, kterou sepsal učitel Václav Matoušek, útržky z jeho pozůstalosti, autobiografickou knihu spisovatele Rudolfa Richarda Hofmeistera Cesta člověka, jeho monografii, jež se teprve dostane na knižní pulty letos na podzim, knihu Cvokaři, Slavíkův Rožmitál 1230 - 1930 a další.

Seriál Velká válka budeme publikovat každou sobotu a středu až do září.

Teď už ale klikněte vlevo na příslušnou lištu.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode