Před 100 lety zemřel patriot a lidumil František Stupka

01.02.2023 00:02

V sobotu tomu bude 100 let, co zemřel starorožmitálský rodák, patriot a lidumil, František Stupka (3. 12. 1848 – 4. 2. 1923), jenž se s nezměrnou vervou, jak ho charakterizoval kronikář Matoušek, účastnil každé práce ku prospěchu obce i okresu a byl znám svou činností v samosprávách. Pracoval také v mnoha spolcích.

Roku 1884 založil s MUDr. Adolfem Růžičkou Literární kruh pro šíření dobré české literatury a umění, jenž například v roce 1890 vydal Slavíkovu monografii Rožmitál a jeho okolí, jejíž rozšířené vydání z roku 1930 je do dneška jediným souhrnným dílem o našem městě. Sedmnáct let byl také prvním jednatelem kruhu.

V roce 1891 se zasadil o založení staroměstského sboru dobrovolných hasičů. Stalo se tak v prosinci 1891 v hostinci v č. p. 96, který vlastnil. I v tomto spolku působil dlouhá léta jako jednatel. Aktivně pracoval také v Hospodářském spolku ve městě.

Byl členem Spolku abstinentů a českých střádalů, hospodářským rádcem a odhadcem okresního soudu. Na svém statku č. p. 25 nechal zřídit filiálku okresní hospodářské záložny.

František Stupka byl všestrannou a nadanou osobností. Je pochován na hřbitově ve Starém Rožmitálu.

Josef Karlík z Rybovy ulice již v pokročilém věku na něj a na své dětství vzpomínal: „Pan Stupka měl na starosti kampeličku, kam jsem si nosil ukládat drobné peníze, které jsem si dával do kovové kasičky. Když byla plná, šel jsem s kasičkou do kampeličky, pan Stupka ji otevřel klíčkem, který měl u sebe, peníze spočítal a uložil na knížku. Kasičku opět uzamkl, vrátil mi ji a já opět mohl střádat. Bylo to, když jsem chodil do druhé třídy obecné školy.“

Stupkovo stavení č. p. 25

Slavíkovo monografie o Rožmitálu z roku 1890

Druhé rozšířené vydání z roku 1930 a jeho reprint vydaný rožmitálskou radnicí v roce 2005

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode