První volby ve Starém Rožmitále

13.06.2019 04:11

Před 100 lety 15. června 1919 se konaly v novém československém státě první volby. Revoluční národní shromáždění neodpovídalo svým složením nové poválečné situaci, neboť klíčem k jeho sestavení se staly volby z roku 1911. Proto byly první volby - ač pouze komunální - očekávány s velkým napětím.

Volili muži i ženy podle všeobecného, rovného, přímého a tajného hlasovacího práva. Občanům tak byla dána nejširší možnost účastnit se správy obce už ne podle velikosti majetku, nýbrž podle schopností.

Na základě volebních výsledků byly již v květnu avizovány i možné změny ve vládě. Vítězně z tohoto střetnutí vyšli sociální demokraté, kteří získali přibližně 30 % hlasů. Jejich vítězství markantně signalizovalo zradikalizování české společnosti a její výrazný posun doleva. Na druhém místě se v komunálních volbách umístila agrární strana (21% hlasů), 16 procent pak získalo volební spojenectví socialistů a strany pokrokové. Bylo zřejmé, že v československé společnosti došlo k přesunům sympatií: proto již 2. července oznámili sociální demokraté a agrárníci záměr vytvořit novou vládu. 7. července pak ministr vnitra Antonín Švehla podal za nepřítomného premiéra Kramáře do rukou prezidenta Masaryka demisi vlády, k níž se Kramář telegramem z Paříže připojil. Sestavením nové vlády byl pověřen sociální demokrat Vlastimil Tusar.

A jak dopadly první volby v roce 1919 ve Starém Rožmitále?

Starostou byl zvolen Alois Kříž ze strany sociálnědemokratické, domkář z č. p. 81 v Luhu. Jeho náměstkem se stal Václav Blažek, členy obecní rady František Brettl, Josef Leitermann a Karel Červený, členy obecního zastupitelstva Vojtěch Diviš, Karel Zíb, Karel Šmíd, Alois Malý, František Kulovaný, František Mora, František Synek, Josef Veselý a Josef Petráň. V zastupitelstvu bylo osm členů za stranu sociálnědemokratickou a sedm za stranu agrární. I v dalších volbách během první republiky získávala ve Starém Rožmitále vždy nejvíce hlasů Československá sociálně demokratická strana dělnická.

Starý Rožmitál před 100 lety. Foto Václav Matoušek

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode