Rožmitálem prošla řada osobností

28.03.2019 01:48

Populárně naučný, v Brně vydávaný měsíčník Živá historie už po druhé za poslední rok připomíná události související s Rožmitálem pod Třemšínem.

Je až s podivem, kolik významných osobností prošlo dějinami našeho města. Jistě nebudeme daleko od pravdy, když napíšeme, že v poměru na počet obyvatel, máme u nás možná nejvyšší počet – jak se dnes říká - celebrit, které se zde narodily či tady strávily část svého života. Jen namátkou vzpomeňme třeba houslistku Ervínu Benešovou-Brokešovou, jejího manžela spisovatele Karla Josefa Beneše, herce Miloše Nedbala či Jiřího Sováka – to abychom nepřipomínali pořád stejná jména.

Vloni v únoru psala Živá historie o Anně z Rožmitálu (viz https://www.staryrozmital.cz/news/pribeh-anny-z-rozmitalu/), letos v březnovém čísle připomíná nejznámějšího českého antropologa Emanuela Vlčka. Jedním ze stěžejních materiálů je rozsáhlý článek o kronikáři Václavu Hájkovi z Libočan, jenž svého času působil ve Starém Rožmitále jako katolický duchovní, který si u nás „víc bral, než zasloužil“, jak na něj kdysi žaloval Zdeněk Lev z Rožmitálu.

O profesoru Vlčkovi jsme psali podrobně ve zprávě z roku 2016, viz  https://www.staryrozmital.cz/news/pred-deseti-lety-zemrel-profesor-vlcek-rodak-ze-stareho-rozmitalu/

O kronikáři Hájkovi jsme podrobnosti z jeho pobytu na starorožmitálské faře zveřejnili vloni na jaře, viz https://www.staryrozmital.cz/news/stopa-vaclava-hajka-z-libocan-ve-starem-rozmitale/

Rodný dům Emanuela Vlčka "u Kocíků" v Rybově ulici

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode