Starosti ve Starém Rožmitále – 5/5

29.05.2015 03:22

O sporu paní Stöcklová versus hospoda U splavu by se na veřejném zasedání osadního výboru 23. května 2015 diskutovalo ještě dlouho, jsou však ale i jiné problémy, které tíží místní lidi.

Ing. Josef Hrdina udělal pěkné gesto, když nejdříve poděkoval pěti statečným z nového osadního výboru, kteří si vzali na svá bedra starost o občany a jejich život v obci. Vyslovil jen lítost, že ve volbách v lednu nekandidoval nikdo ze starého výboru, aby byla zachována kontinuita. Vyslovil se pak za zřízení přechodu pro chodce u autobusových zastávek (výborem už navrhováno radnici, ale bez odpovědi) a v Rybově ulici, než se stane neštěstí.

Svým návrhem vyvolal diskuzi o bezpečnosti silničního provozu ve Starém Rožmitále vůbec. V Rybově ulici zesílil provoz a řidiči z Věšína tudy jezdí do města, aby se vyhnuli případné kontrole policie, jež často číhá na odstavných plochách na silnici č. 19, ve Cvokařské ulici jezdí někteří šílenci z firmy Kemmler Electronic hodně nad dovolenou třicítku, aniž by věděli, že ze soutek mohou kdykoli vyběhnout děti a na nábřeží se prohání jedinci až osmdesátkou.

Návrhy jak situaci řešit se lišily podle zkušeností diskutujících: zřídit na nebezpečných místech zpomalovací retardéry (ty ale město kvůli úklidu odmítá), instalovat dopravní značky upravující rychlost či zřídit obytné zóny, v nichž platí řada omezení. V jednom se však všichni shodli: Jestliže policie může jezdit po nocích měřit hluk v hospodě, kontrolovat řidiče na devatenáctce či je stíhat za průjezd autobusovým nádražím, jistě by našla čas měřit rychlost na komunikacích ve Starém Rožmitále (Rybova, Cvokařská, nábřeží, alej) a občas se tady pěšky projít.

V další diskuzi zazněly náměty na zřízení dopravního hřiště pro děti, které ve městě není, na umístění místních dopravních značek s označením Starý Rožmitál (tak jako je mají např. v Bohutíně) a výzva k ukončení lokálního vytápění nevhodným palivem, kdy je celé rožmitálské údolí zahaleno do kouře (a to každému říkáme, jak je tu v Brdech čistý vzduch).

Po necelých třech hodinách veřejné zasedání osadního výboru skončilo a jeho pět členů teď může přemýšlet, s čím na radnici (tentokrát už určitě písemně) půjde. Každopádně se ukázalo, že občané Starého Rožmitálu měli šťastnou ruku, když do výboru zvolili právě tuto pětici, která bude určitě obhajovat jejich zájmy.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode