OD ROKU 1998

V roce 2000 byla založena Trinity Coop s.r.o., v níž má 80 % obchodního podílu dr. Roderick Marshall a 20 % Arcibiskupství pražské, které na ni převádí zámek soudně odhadnutý na téměř šest milionů korun. Kapitál firmy se o tuto částku navyšuje, ale arcibiskupství i přesto zůstává minoritním společníkem.

Roku 2004 je asi za 3 mil. Kč zrekonstruován správcovský domek a jednatel firmy Ing. Havlas sděluje novinářům velkolepé plány, co nový majitel se zámkem provede: od expozice mapující cestu Lva z Rožmitála, přes zpřístupněnou věž, opravený malý palác až po obnovení padacího mostu. Do deseti let bude zámek v takovém stavu, aby byl ve větším rozsahu přístupný veřejnosti.

Za osmnáct let (do 2018) je ale výsledek takový, že vlastník nedá do objektu zámku ani korunu, zámek nezadržitelně chátrá (správce se na konci roku 2016 vystěhoval) a vrata jsou před veřejností zabedněna. Sliby se rozplynuly jako pára nad hrncem.

Arcibiskupství se v roce 2011 vzdává ve firmě Trinity Coop svých dvaceti procent a převádí je na firmu The Spalena Company s.r.o., kterou vlastní Ing. Zuzana Mruškovičová, jež se stává i jediným jednatelem firmy vlastnící zámek. Církev dává od zámku ruce pryč a na  výtky památkářů, všemožných úřadů, institucí i médií reaguje tak, že ji zdevastovaný zámek nezajímá.

V roce 2013 se zřítila střecha stodoly, o rok později nejstarší část zámku, kde býval pivovar. Majitel dostává pokuty od památkářů, stavebního i finančního úřadu, které v roce 2017 už přesáhují výše jednoho milionu korun.

Oba společníci firmy Trinity Coop – R. Marshall a Z. Mruškovičová – od roku 2010 dobývají vzácné kovy ve Rwandě a rožmitálský zámek je jim příliš vzdálený. Až po krachu jejich podnikání v Africe se začínají na konci roku 2015 znovu zajímat o zámek a nechávají alespoň odklidit trosky po zřícených budovách.

V lednu 2016 pan Marshall překvapuje prohlášením, že ve firmě Trinity Coop, která zámek vlastní, pouze zastupuje americké investory. Jak se ukázalo, byla to pouze kouřová clona. 

V roce 2018 se dohodla nezisková organizace Czech National Trust s majiteli zámku, že jej bude provozovat pro veřejnost a drobnými opravami formou dobrovolných brigád alespoň částečně udržovat. Je i jmenován nový správce. Na zámku se konají kulturní akce, které pořádá nově založený spolek Rožmitálský zámek z.s. Na zásadní opravy však peníze nejsou. Vlastníci prohlašují, že chtějí zámek prodat, v žádné nabídce realitek však není.

V roce 2019 žaluje R. Marshall stát Rwanda o 95 milionů USD za zmařenou investici. Rozsudek Mezinárodního centra pro urovnávání investičních sporů v Londýně žalobu v roce 2022 v plném rozsahu zamítá. Spolek Rožmitálský zámek dělá na zámku s dobrovolníky drobné opravy a o sobotách jej zpřístuňuje návštěvníkům. 

Více v rubrice Zprávy a komentáře a Časový přehled.

 

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode