(Staro)rožmitálské rozmanitosti

Z rozmanité nabídky témat v nové faktografické knize Jindřicha Jiráska si vybere každý, kdo v Rožmitále p. Tř. a ve Starém Rožmitále žije nebo se alespoň o obě místa zajímá.

Úsměvná vyprávění z minulosti jako třeba souboj Rožmitálu s Březnicí o umístění soudu či snaha radních o přenesení starorožmitálské fary do města, se střídají s vážnými náměty, k nimž patří například covidová pandemie, srpen 1968, komplikované soužití s Vlčavou a také skoro kriminální trable s výstavbou kanalizace.

V knížce si lze ovšem počíst i o rožmitálském dialektu, rožmitálském jídelníčku, rožmitálských velikonočních a vánočních zvycích i proč není v Česku žádný dům U Cvokaře.

Těch rozmanitých témat je dvacet pět, přičemž kapitola O setkávání a slavnostech je snad jednou ze stěžejních. V ní se totiž hlavně píše o událostech, které vytvářejí současní obyvatelé. Jim totiž patří obdiv a uznání za nezištnou snahu udělat něco pro ostatní. Na konci publikace je uveden jmenný rejstřík, takže každý, o němž se v knize píše, se v ní hned najde.

(Staro)rožmitálské rozmanitosti, 282 stran, brož., 80 fotografií, vložený oboustranný plakát, náklad 300 výtisků, vydal Double Impact v roce 2024, cena 240 Kč

K dostání v prodejně Drogerie-knihy na rožmitálském náměstí, v Podbrdském muzeu a v Informačním centru. O knihu si lze také napsat na jindrich.jirasek@email.cz. K ceně 240 Kč nutno počítat s 12 Kč za balné (bublinková obálka) a s poštovným podle tarifů České pošty: obyčejně 42 Kč, doporučeně 89 Kč a i se SMS 92 Kč. Za dobírku si pošta účtuje 166 Kč.

Zadní strana obálky: Plakát Svatopluka Janke z konce 30. let minulého století

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode