Čtyři šenkýřky a jedna hospůdka

Od roku 2013 se v hospůdce na plácku neboli v boudě, jak ji domácí ze zvyku stále nazývají, vystřídali čtyři nájemci a stovky hostů.

Všechno to začala Lucie Hrdinová (Veselá), když se sem v květnu 2013 přestěhovala z hospody U Petráňů (bývalý kulturní dům), kterou zavřela pro vysoké náklady.

Ve spojitosti s restaurací U Petráňů, která bývala po restitucích v roce 1991 vždy pár měsíců otevřená a pak zase pár měsíců zavřená, se vzpomíná na Milenu Mezerovou a její dcery a také na další odvážlivce jakým byla například Jiřina Němcová. Podnikání to bylo totiž na nic, neboť nad hospodou stále visel Damoklův meč v podobě snahy restituentů objekt prodat.

Přesto si Lucie Hrdinová v únoru 2012 restauraci, které dala jméno Starák, pronajala. Rok se ji snažila udržet při životě.

Kromě výčepu zpestřovala hospodskou rutinu atraktivními akcemi, ať už to byly Štědrý večer v květnu, Silvestr s ohňostrojem v červnu, vepřové hody, slosování účtenek, oslava MDŽ, diskotéka, harmonikáři, venkovní zahrádka s grilem, kulečník a dokonce obědy od 49 korun i s donáškou domů.

Většinu akcí poté přenesla i do dřevěné stavby na plácku, kterou si od města pronajala. A tehdy, před jedenácti lety, se začaly s bývalou házenkářskou boudou dít velké věci.

Ještě v padesátých letech minulého století na plácku nebylo zhola nic, pásly se zde husy a občas sem obec složila pařezy či dřevo.

Na přelomu 60. a 70. let se ve městě stavěly tři bytovky za dnešním Coopem (dříve Jednota) a jako zázemí sloužila stavebníkům rozlehlá dřevěná stavba, kterou po skončení výstavby v roce 1977 házenkáři ze Starého Rožmitálu rozebrali a znovu postavili v Luhu na plácku. Město ji poté obnovenému oddílu národní házené zapůjčilo jako klubovnu. Občas posloužila i jako provizorní hospoda, neboť se ve Starém Rožmitále nebylo dost často od roku 1991 kde scházet.

Po roce tedy Lucie Hrdinová pro vysoké náklady s hospodou U Petráňů skončila a s bratrem Tomášem a za finanční podpory města boudu zrekonstruovala (dnešní terminologií se dá říct: apgrejdovala) už na hospodu vyššího řádu.

Na počátku to byl sice záhadný Jachtklub, ale pak už za pár týdnů oficiální hospoda, kterou šenkýřka pojmenovala podle bývalého, vedle tekoucího splavu zcela logicky U Splavu.

Většinu akcí přenesla ze Staráku i sem a přidala k nim ještě další. A tak se rozjely Kozelfesty, Josefské zábavy, Hromnické vejšlapy, posezení se sušenkami Disco, zabíjačky, čarodějnice, stavění máje, strašidelné dětské bojovky nebo pekelné zúčtování. Tak to bylo do začátku roku 2016.

Mezilidskou situaci v okolí však šenkýřka po třech letech neunesla a tak v dubnu roku 2016 rožmitálská radnice hledala dalšího nájemce.

Šenkýřka Lucie Veselá při masopustu v roce 2017

 

Starosta a jeho lidé byli totiž pevně rozhodnuti, že jedinou hospodu ve Starém Rožmitálu udrží. Vždyť by se občané neměli kde scházet. (Za první republiky tady bylo hospod pět.)

V říjnu 2013 město postavilo na boudě nový komín a v srpnu 2014 zafinancovalo i pergolu. V březnu 2017 byla rekonstruována střecha, téměř každý rok se vylepšovaly protihlukové stěny a v lednu 2023 vyměnilo město okna. Mezitím se konaly také časté brigády občanů na dokrášlení hospody i okolí.

Na jaře 2016 tedy zveřejnil městský úřad záměr objekt znovu pronajmout. V oznámení tehdy psal: „V dřevěném objektu, který stojí na parcele č. 232, se kromě restaurace nachází klubovna oddílu národní házené Spartaku Rožmitál. Celková plocha k pronájmu činí 125 m2. Město požaduje měsíční nájemné ve výši 900 Kč plus zálohu na služby 1 750 Kč. I nadále je účelem pronájmu provozování pohostinství.“

Po několika týdnech, kdy byla hospůdka U Splavu zavřena, si ji pronajala šenkýřka Irena Pulcová.

Začátkem roku 2018 ale štamgasti starorožmitálské hospůdky ke své nelibosti zjistili, že stále usměvavá nájemkyně Irena Pulcová si už chce ze zdravotních i rodinných důvodů od pípy odpočinout. Jaké bylo však překvapení, když se za tři měsíce za výčepní pult opět vrátila. Ovšem jen do konce srpna 2019, kdy s hospodou definitivně skončila. Poslední večer uspořádala velkou párty.

Šenkýřka Irena Pulcová a její poslední den v hospůdce. Foto: Michaela Pecharová

 

A tak město za stejných podmínek jako před třemi lety hledalo nového nájemce. A světe div se, zase se hospody ujala žena!

Novou nájemkyní se stala Zdeňka Gregorová (Labrová), která žije s rodinou ve sto metrů vzdáleném Podkostelním mlýně. A protože k mlýnu vždy patří náhon a ten už u mlýna není, tak se měl připomínat aspoň v názvu hospůdky. Už nebyla U Splavu, ale U Náhonu.

Poprvé po úpravách interiéru přivítala Zdeňka Gregorová hosty 18. října 2019. Tehdy jich bylo třicet. Další nával byl na Mikuláše, kdy uspořádala pro děti nadílku.

Než se však stačila pořádně rozkoukat, přihnal se v březnu 2020 koronavirus. Dva měsíce musela mít zavřeno, od května se sedělo aspoň na zahrádce a nápoje se vydávaly z okénka. Až v prosinci se mohlo zase dovnitř.

Koronavirová mizérie pokračovala i v roce 2021. Přesto se Zdeňce Gregorové podařilo v létě zorganizovat koncert pod širým nebem a zapojit hospůdku do Velké letní slavnosti. Otevíracích dnů v týdnu však ubývalo tak, jak ubývali hosté. Jediným novým zákazníkem bývala liška, která si v pravidelnou večerní dobu chodila pro něco k snědku (většinou to byly slané tyčinky).

Pandemie covidu-19 totálně rozhodila dosavadní zvyky a obyčeje. Mimo jiné i chození si popovídat a třeba i zazpívat se sousedy v útulném prostředí pohostinných zařízení.

Obecně se snižoval počet piv načepovaných v restauracích a zvyšoval počet lahváčů a petek vypitých doma u televize nebo s přáteli v garáži.

Klesajícímu zájmu o společenský život se tak nevyhnula ani tradiční hospůdka na plácku ve Starém Rožmitále. Třetí nájemkyně uspořádala rozlučku 23. prosince 2021.

Šenkýřka Zdeňka Gregorová s manželem při generálce na otevření hospůdky začátkem října 2019

 

Po třech měsících, kdy byla bývalá bouda a dnes úhledná restaurace U Náhonu zavřena, se ve výčepu zabydlela nová šenkýřka - Ivana Charvátová. Hospůdka dostala nové vybavení, vylepšenou předzahrádku a rozšířenou nabídku nápojů a dalšího sortimentu.

1. dubna 2022 přivítala první návštěvníky kapela Miloše Velíška a prvních třicet piv bylo zadarmo. Čtvrtá šenkýřka začala využívat i novou formu propagace - hospůdka má svůj profil na facebooku a dovede přitáhnout i hosty z města.

Stejně jako její tři předchůdkyně dovede Ivana Charvátová přivábit klientelu speciálními akcemi - grilovačkou, havelským posvícením, čarodějnicemi, soukromými společnostmi, ale i turnaji v šipkách nebo kartách a především atraktivními sportovními přenosy na velké obrazovce.

Od jara 2024 by hospůdku nikdo nepoznal. Zvenku sice zůstala stejná, ale uvnitř se dokonale proměnila. Člověk by řekl, že tak pěkné a útulné pohostinné zařízení si Starý Rožmitál snad ani nezaslouží.

O její nový vzhled se zasloužila šenkýřka Ivana Charvátová s kamarády. Dva měsíce ji zvelebovala a 3. května otevřela. Nejen domácím, ale i turistům. Tak snad jich bude hodně.

Šenkýřka Ivana Charvátová 3. května 2024, první den po důkladné rekonstrukci hospůdky

Dobrých hospůdek, mezi něž ta současná „naše“ určitě patří, je už teď všude pomálu.

Tak si jí važme!

 

Kontakt

Cvokařské muzeum

jindrich.jirasek@email.cz

Alej Johanky z Rožmitálu 74
262 42 Rožmitál pod Třemšínem

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode